Bejelentkezés
Ki olvas jelenleg minket?
Oldalainkat 41 vendég böngésziEgyházközség |
A községben Római Katolikus egyházi szervezet működik. A település temploma, a Szent Egyed templom, műemlék épület. Építtető: Eszterházy Dániel. Kápolnabővítés késő barokk 1832-ből. Építtető: Eszterházy Ferenc. Berendezés: főoltár, szószék, késő barokk, 18. sz. második fele.
Külső: A keletelt, egyhajós templom szentélye a nyolcszög három oldalával záródik, tornya a nyugati homlokzat elé lép. A négyszintes toronytestet falsávok keretezik, az emeleteket falsávok választják el. Kapuja egyenes záródású, tagozott szalagkeretes, szemöldöke alatt puttókkal keretezett táblán horvát nyelvű felirat: Hiza moja je hiza bogomolje (`Az én házam az Isten háza`). A toronytesten több lőrésablak, felül váll- és záróköves, félkörzáródású harangablakok láthatók, könyöklőjük alatt kördísszel. Az egyszerű párkány fölött nyolcszögű, falazott sisak emelkedik, sarkain kőbábdísszel.
A hajótestet lizénák tagolják. Északi oldalán a sekrestye, déli oldalán kapuelőépítmény és a fenti kápolna csatlakozik a hajótesthez. A déli falon három, a kápolnán és az apszison kettő, a harangablakokkal azonos nyílás látható, a szentély végfalán körablak. Nyeregtető, cserépfedés. A templomkertben feszület (1888), az északi falnál világháborús emlékmű. A templomkert nyugati végénél látható kőfal mentén sírkövek, kis kápolna. A templomot egykor fal vette körül, mára a falnak kb 1/5-öde maradt csak meg.
Belső: Dongaboltozatos toronyalj és fiókos dongaboltozatos karzatalj vezet a fiókos dongaboltozattal fedett templomtérbe, melynek falát kis kiülésű toszkán falpilléreken nyugvó hevederek öt szakaszra osztják. Boltozott szentélye szintén fiókos kialakítású. A hajó nyugati végében pilléreken támaszkodó, három félköríves nyílású karzat átalakított mellvéddel.
Az északi hajófalon a lándzséri kamalduli kolostorból származó barokk festmények (1750), felirataik:
Berendezés: főoltár, szószék, késő barokk, 18. sz. második fele. S. Paulus Justinianus ab angelis visitatus.
A két festmény között Szt. Tádé barokk szobra, mely nemrég került ide Horvátzsidányból. Berendezés: főoltár, szószék, késő barokk, 18. sz. második fele. |